1. Krepitev transkulturnega dialoga in razvoj globalne etike, Filozofska fakulteta

Ekipa pod vodstvom prof. dr. Jane S. Rošker je raziskovala kako lahko filozofski koncepti, kot so harmonično sožitje, vrlina in odgovornost, prispevajo k sodobnim družbenim praksam. Skozi interdisciplinaren pristop, ki združuje teorijo, umetnost in praktično izvedbo, projekt prinaša nove perspektive na vlogo konfucijanske etike v sodobnem izobraževanju in zakonodaji.

2. Implementacija merljivih kriterijev za financiranje socialnega vključevanja v športu, Fakulteta za šport

Ekipa pod vodstvom prof. dr. Mojce Doupona se osredotoča na razvoj in implementacijo inovativnih meril za sofinanciranje inkluzivnih športnih programov. Cilj projekta je bil izboljšati socialno vključenost športnikov iz ranljivih skupin z različnimi zmožnostmi. Projekt je bil zasnovan kot odgovor na potrebo po večji podpori inkluzivnim športnim programom, ki omogočajo enake možnosti za vse udeležence.

3. TRAJNOST-NA-KOTO: Predstavitev družbeno angažiranih projektov s področja trajnostne mode in tekstilnega ustvarjanja, Naravoslovnotehniška fakulteta

Ekipa pod vodstvom asist. Nastje Sagadin Grmek je odpirala nove priložnosti za ozaveščanje o trajnostnih praksah v oblikovanju tekstilij in oblačil. Skozi serijo dogodkov in sodelovanj je prepletla tradicionalne tehnike, sodobne tehnologije in družbeno odgovorne prakse. Projektne aktivnosti so povezale akademsko okolje, industrijo in širšo javnost ter spodbujale kritično razmišljanje o prihodnosti tekstila in mode.

4. Joga s stabilizacijskimi vajami za krepitev zdravja hrbtenice, Zdravstvena fakulteta

Ekipa pod vodstvom asist. dr. Maje Petrič je proučila vpliv joge in stabilizacijskih vaj na vzdržljivost mišic trupa. Hrbtenica je temeljna opora telesa, njeno zdravje pa močno vpliva na kakovost našega življenja. Bolečine v hrbtu so eden najpogostejših razlogov za bolniško odsotnost, zmanjšano produktivnost in slabše psihofizično počutje. Skozi predavanja, praktične vadbe in testiranja je projekt približal znanstvene ugotovitve širši javnosti ter spodbudil preventivno skrb za zdravje hrbta.

5. Trajnostna produkcija zaključne razstave UL ALUO, Akademija za likovno umetnost in oblikovanje

Ekipa pod vodstvom asist. Žana Kobala se je odzvala na zavezo UL ALUO k zmanjšanju negativnega vpliva razstavne produkcije na okolje. Študentske razstave pogosto ustvarjajo veliko odpadkov in porabijo neobnovljive vire, pri čemer pedagoški sektor še vedno nima ustreznega znanja o trajnostnih rešitvah. Trajnostna produkcija razstav ne pomeni le zmanjšanja količine odpadkov, temveč zahteva celostni pristop, ki vključuje izbiro okolju prijaznih materialov, optimizacijo logistike in spodbujanje krožnega gospodarstva. S projektom so želeli pokazati, da lahko umetniški dogodki prispevajo k bolj trajnostni prihodnosti, ne da bi pri tem izgubili svojo vizualno in konceptualno moč.

6. Aplikativna umetnost (uporaba tehnik kreativnega pisanja v širšem družbenem kontekstu), Akademija za gledališče, radio, film in televizijo

Ekipa pod vodstvom prof. mag. Žanine Mirčevske je razvijala tehniko kreativnega pisanja kot orodja za samorefleksijo in čustveno izražanje pri marginaliziranih skupinah. Izvedli so tudi serijo delavnic kreativnega pisanja za skupino obsojenk v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ig. Projekt izhaja iz prepričanja, da lahko umetnost preseže meje, ki jih postavljajo socialne in institucionalne strukture. Pisanje ni bilo zgolj prenašanje misli na papir, temveč je postalo način, kako posameznik raziskuje svojo notranjost, ubesedi neizrečeno in najde nov pogled na lastno zgodbo.

7. Povečanje praktične uporabe inovativnega analitičnega e-orodja za spremljanje pametnega javnega upravljanja v javni organizaciji, Fakulteta za upravo

Ekipa pod vodstvom doc. dr. Dejana Ravšlja se je osredotočala na promocijo in povečanje dostopnosti inovativnega analitičnega e-orodja, namenjenega spremljanju pametnega javnega upravljanja v javnih organizacijah. Cilj projekta je bil izboljšati praktično uporabo e-orodja med strokovnjaki in javnimi institucijami. Ekipa je s projektom želela prispevati k bolj učinkovitemu in preglednemu upravljanju javnih sredstev ter izboljšati kakovost storitev za državljane.

Tudi vi razmišljate, kako povečati družbeni učinek svoje raziskave? Ne oklevajte in se prijavite še danes na razpis HUD sklada in pridobite podporo za razvoj projektov s pozitivnim učinkom na družbo. Razpis je odprt do 20. marca. Za vsa dodatna vprašanja vam bomo na voljo 6. marca 2025 ob 12.00 na spletnem info dnevu (obrazec za prijavo).

HUD sklad Univerze v Ljubljani sofinancira aktivnosti za povečanje vpliva, učinka in družbenega pomena raziskav HUD področij, spodbuja interdisciplinarno odzivanje na sodobne družbene izzive ter poudarja vključevanje raznolikih deležnikov z namenom povečanje družbenega učinka izvedene raziskave. Pri tem Pisarna za prenos znanja vse projektne ekipe strokovno podpira, jih spodbuja in povezuje z deležniki.