Vabila drugih organizacij o študentskih kariernih priložnostih (marec 2025)

Kaboompics.com, Pexels
Datum objave:
Oznaka:
- Priložnosti za študente
- Karierni centri
- Univerzitetna služba za študente in alumne
Številne organizacije in podjetja ponujajo svoje dejavnosti tudi študentkam in študentom Univerze v Ljubljani. V Kariernih centrih UL zbiramo aktualen pregled kariernih priložnosti, vabila na dogodke, možnosti štipendij, natečaje in podobne dejavnosti, ki so namenjeni študentkam in študentom UL. S sodelovanjem pridobite nove izkušnje, znanja, veščine in širite mrežo poznanstev. Objavljamo le brezplačne dejavnosti, dodajamo jih sproti.
Vabila za natečaje in nagrade
Impact Hub Ljubljana, inkubator za organizacije in podjetja, ki postavljajo družbeni in okoljski vpliv na prvo mesto, odpira Impact Lanuchpad, nov 1,5-mesečni intenzivni program, je namenjen vsem podjetnikom, ki želijo svoje storitve ali produkte razviti v trajnostne in skalabilne poslovne modele, ki bodo še naprej postavljale pozitiven vpliv na prvo mesto. Udeleženci bodo imeli priložnost sodelovati na strokovnih delavnicah, pridobiti mentorstvo, spoznati ekosistem in sodelovati za del nagradnega sklada v vrednosti 10.000 €. Program poteka v treh fazah: priprava in validacija (analiza trga, SWOT analiza, razvoj poslovnega modela), razvoj in mentorstvo (delavnice, razvoj MVP-ja, priprava na investicije) ter zaključni dogodek s predstavitvijo projektov pred žirijo in podelitvijo nagrad. Vabljeni so vsi mladi posamezniki in/ali ekipe, ki želijo svoje ideje spremeniti v konkretne rešitve.
Rok za prijavo: 5. marec 2025.
Več informacij
Društvo Mlada akademija bo letos že šestnajstič zapored podelilo nagrado “Mentor leta”, ki je namenjena najboljšim slovenskim mentorjem in mentoricam doktorskih študentov. Priznanje Mentor leta je namenjeno promociji dobrega mentorstva in dobrih mentorskih praks, pa tudi osebnemu priznanju posameznih dobrih mentorjev. Pravico do predlaganja svojega mentorja oz. mentorice imate v skladu s 5. členom Pravilnika (PDF), vsi doktorski študenti, ki ste vpisani vsaj v 3. letnik doktorskega študija, in nekdanji doktorski študenti, ki ste že zaključili doktorski študij in od dneva zagovora doktorske disertacije do zaključka razpisa nista minili več kot dve leti (torej ste doktorirali po 16. 3. 2023). Svojega mentorja oz. mentorico lahko predlagate tako, da izpolnite vlogo. Vloga je razdeljena na dve strani: na prvi strani vnesete podatke o vas in svojem mentorju oziroma mentorici, na drugi strani pa sledi sedem vsebinskih vprašanj.
Rok za vložitev nominacij: 16. marec 2025 (podaljašn do vključno nedelje, 23. marca 2025).
Več informacij
Program Interreg VI-A Italija-Slovenija objavlja video natečaj Italija-Slovenija v 30 sekundah, ki ponuja priložnost, da s kratkimi videoposnetki prikažete naravne lepote programskega območja med Italijo in Slovenijo. Namenjen je mladim, starim med 18 in 35 let, ki vas navdušuje ustvarjanje videov – ne glede na to, ali ste profesionalci ali amaterji. Ustvarite Reel ali Short, ki traja največ 30 sekund, in prikažite programsko pokrajino ter duh sodelovanja med državama Italijo in Slovenijo. Razglasitev zmagovalcev bo 26. marca 2025 na dogodku Interreg GO! v Gorici, ki ga soorganizirata Program in Evropska komisija. Nagrade natečaja so Interrail vozovnice za zmagovalce in darilo za vse udeležence.
Rok za oddajo videa: 12. marec 2025.
Več informacij
Mladinski svet Slovenije (MSS) razpisuje natečaj Prostovoljec leta, v okviru katerega bodo izbirali najboljše prostovoljke, prostovoljce, prostovoljski projekt, Naj mladinskega voditelja oz. voditeljico in Naj mladinski projekt za preteklo leto. Na natečaj se lahko prijavite vsi, ki ste v svoje aktivnosti v letu 2024 vključevali prostovoljske dejavnosti. K prijavi v natečaj vabimo vse nevladne organizacije, javne institucije, neformalne skupine, posameznike itd. Kot prostovoljstvo razumemo vsako prostovoljsko aktivnost, tudi če je ta potekala izven organizacij in formalnih okvirjev. Namen natečaja ni tekmovanje med prostovoljkami, prostovoljci in projekti, ampak vzpodbuda in nagrada za vse, ki sodelujejo kot prostovoljci in prostovoljke ter podpirajo prostovoljstvo v Sloveniji.
Rok za prijavo: 24. marec 2025
Več informacij
BEST Ljubljana vabi študentke in študente strojništva, elektrotehnike, računalništva ali drugih ved, povezanih z inženirstvom, na 16. študentsko inženirsko tekmovanje MacGyver. Sestavljeno je iz dveh delov: Case Study (študija primera) in Team Design (skupinsko načrtovanje). Vsaka ekipa se lahko prijavi na eno ali na obe kategoriji tekmovanja. Ekipe so sestavljene iz dveh do štirih članov, lahko se prijavite tudi sami (in vam poiščejo ekipo). Prijavijo se lahko le študenti in študentke z aktivnim študentskim statusom. Pri obeh kategorijah tekmovanja se z ekipo potegujete za bogate nagrade, na tekmovanju pokažete in nadgradite svoje inženirsko znanje in sposobnost reševanja problemov, omogoča možnost mreženja s podjetji, poskrbljeno bo za hrano in pijačo.
Rok za prijavo: 31. marec 2025.
Več informacij
Gospodarska zbornica Slovenije - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij vas kot nacionalni predstavniki EIT Food Hub Slovenija obvešča o aktualnih brezplačnih priložnosti, ki jih ponuja program EIT Food. Odprte so prijave za start-up programe in izobraževanja:
- EIT Jumpstarter - Program za inovatorje v različnih industrijskih sektorjih, vključno z agroživilstvom. Udeleženci bodo skozi program svojo poslovno idejo strukturirali, razvili poslovni model ter vzpostavili ključne povezave v industriji. Prijave so odprte do 2. aprila 2025.
- EIT Food RIS Fellowship - Štipendijski program za diplomante, magistrske študente in podjetnike. Udeleženci bodo svoje akademsko znanje uporabili v resničnih situacijah in
razvili kompetence reševanja problemov v gostiteljskih organizacijah v živilski industriji. Program vključuje praktično učenje, interne projekte in vsakodnevne naloge. Prijave so odprte do 16. marca 2025. - EIT Food RIS Talent - Pripravniški program za doktorske študente in mlade raziskovalce, ki omogoča pridobivanje izkušenj pri industrijskih projektih ter razvoj kritičnega mišljenja v inovacijskih in raziskovalno-razvojnih projektih. Prijave so odprte do 16. marca 2025.
- Inspire Explore - Online tečaj za razvoj inovacijskih in podjetniških spretnosti. Štirje moduli udeležence popeljejo skozi proces razvoja novega podjetja – od prepoznavanja problema do financiranja startupa. Tečaj je fleksibilen in se mu lahko pridružite kadar koli v letu. Prijave so odprte do 31. decembra 2025.
Za dodatne informacije ali pomoč pri prijavi se lahko obrnete na EIT Food Hub Slovenija: eit.food.slo@gzs.si.
Blue Europe, ki se osredotoča na spodbujanje povezav med zahodno, srednjo in vzhodno Evropo, objavlja natečaj „Denis de Rougemont“ Blue Europe za obdobje 2024-2025. Na natečaju lahko sodelujejo dodiplomski, magistrski in doktorski študenti iz vse Evrope ter nedavni diplomanti, ki bodo diplomirali leta 2024. Prijavitelje iz zahodne Evrope vabijo, da pošljejo članke, ki preučujejo dinamične odnose med evropskimi regijami - zlasti s Srednjo in Vzhodno Evropo - s poudarkom na industrijskih, tehnoloških, političnih ali kulturnih izmenjavah. Prijavitelje iz srednje in vzhodne Evrope spodbujajo, da pišejo o katerem koli vidiku srednje in vzhodne Evrope ter razmišljajo o njeni edinstveni identiteti, izzivih in prispevku k širšemu evropskemu projektu. Vsi udeleženci bodo prejeli potrdilo, izbrani prispevki pa bodo objavljeni na spletišču Blue Europe in v letniku Blue Europe. Zmagovalec bo prejel 1 000 EUR, drugo mesto pa 500 EUR.
Rok za prijavo in oddajo povzetkov je bil podaljšan do 31. marca 2025.
Več informacij
Mestna knjižnica Ljubljana razpisuje natečaj za najboljšo kratko zgodbo na temo Literarna pojedina v najširšem možnem pomenu besedne zveze. Iztočnica za naslov sta nam bila prva dva Cilja trajnostnega razvoja (Organizacija združenih narodov), ki se nanašata na odpravo revščine in odpravo lakote. Pri pisanju se lahko poleg lakote v dejanskem in prenesenem pomenu navežete tudi na temo besedne in intelektualne revščine. Na natečaju lahko sodelujejo avtorji in avtorice stari 16 ali več let.
Rok za prijavo: 15. april 2025.
Več informacij
Slovenska matica, najstarejše slovensko znanstveno in kulturno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, že peto leto organizira natečaje za dijake in študente, in sicer filozofski natečaj za najboljši filozofski esej in naravoslovni natečaj za najboljše naravoslovno predavanje. Natečaj za najboljši filozofski esej razpisujejo v soorganizaciji s Slovenskim filozofskim društvom na temo Jezim se in odpuščam, natečaj za najboljše naravoslovno predavanje pa v soorganizaciji z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije na temo Človek in narava – razvoj, stagnacija ali nazadovanje? Na obeh natečajih lahko sodelujete študenti iz Slovenije in zamejstva. Več pogojev je v razpisu.
Rok za prijavo: 30. september 2025.
Več informacij
Štipendije
Mladi magistranti, Nemška zvezna fundacija za okolje (DBU) ponuja štipendijski program, priložnost za sodelovanje z nemškimi podjetji, univerzami in raziskovalnimi inštituti. Vabijo, da se prijavite na plačano strokovno usposabljanje, namenjeno magistrantom z okoljevarstvenim interesom. Program je namenjen diplomantom, ki so magistrirali v zadnjih 5 letih in želijo pridobiti dodatno strokovno usposobljenost za reševanje okoljskih izzivov in ohranjanje narave v svoji matični državi.
Kaj ponuja štipendijski program?
- Trajanje: 6 do 12 mesecev
- Mesečna štipendija: 1350 €
- Večtedenski intenzivni tečaj nemščine
- Možnost sodelovanja z univerzami, raziskovalnimi inštituti, podjetji in društvi v Nemčiji
- Mednarodno mreženje med strokovnjaki za okolje iz različnih disciplin
- Najboljši štipendisti se lahko prijavijo tudi na 6-mesečni financirani projekt v Sloveniji
Roki za prijavo: 5. marec 2025. Iz Slovenije trenutno ni bilo nobenega kandidata, kar pomeni, da ima kdorkoli, ki se prijavi, zelo visoke možnosti za sprejem.
Več informacij
BAYHOST (Bavarski akademski center za srednjo, vzhodno in jugovzhodno Evropo) razpisuje štipendije za tečaje nemškega jezika na bavarskih visokošolskih ustanovah v letu 2025. Štipendije za tečaje na Bavarskem vključujejo šolnino, nastanitev in prehrano. Za štipendije za poletne tečaje BAYHOST se lahko prijavijo študenti in mladi akademiki vseh disciplin z znanjem nemščine (vsaj raven B1) iz Albanije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške, Kosova, Severne Makedonije, Srbije, Slovenije in Ukrajine. Ob prijavi morajo imeti opravljena vsaj dva celotna semestra na visokošolskem zavodu v matični državi in predložiti ustrezne ocene. Kandidati morajo imeti državljanstvo ene od upravičenih držav.
Rok za prijavo je 23. marec 2025.
Več informacij
Bending Spoons EmployAbility ponuja štipendije za študente računalniških ved, ki imajo težave s področja invalidnosti, nevrodivergence, duševnega zdravja ali dolgotrajno zdravstveno stanje, kamor spadajo disleksija, dispraksija, avtizem, ADHD, okvara vida, okvara sluha, sladkorna bolezen, epilepsija, depresija, anksiozne motnje in druge telesne ali duševne motnje. Vpisani ali sprejeti morate biti v programe prve ali druge stopnje na akreditiranih univerzah v Evropi ali Združenemu kraljestvu in izkazati dobre študijske rezultate.
Rok za prijavo: 7. april 2025 do 12.00 GMT
Več informacij
Podjetje Novartis razpisuje kadrovske štipendije za šolsko leto 2025/2026 za študente zaključnih letnikov smeri farmacije, kemije, biotehnologije, mehatronike, elektrotehnike, strojništva in fizike. Izbranim štipendistom ponujajo finančno podporo med študijem, opravljanje prakse v dinamičnem okolju in možnost redne zaposlitve v vključujočem in pravičnem delovnem okolju, kjer bodo lahko v celoti uresničili svoj polni potencial.
Rok za prijavo: 30. april 2025.
Več informacij
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS je objavil javni razpis za pridobitev štipendije na področju socialnega varstva za pridobitev izobrazbe socialni delavec na izobraževalnem programu prve stopnje za tretji in četrti letnik in prvi letnik druge stopnje za študijsko leto 2024/2025. Mesečna štipendija na področju socialnega varstva znaša 350 evrov.
Rok prijave: do porabe sredstev ali najkasneje 31. julij 2025.
Več informacij
Zbrane informacije o štipendijah najdete tudi na podstrani.
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS razpisuje javni razpis, preko katerega lahko sredstva pridobijo dijaki ali študentje, ki odhajajo na študijski obisk v tujino in katerim matična izobraževalna ustanova to mobilnost vrednoti kot del rednega izobraževalnega programa v Sloveniji. Sredstva so namenjena štipendiranju študijskih obiskov dijakov od 1. septembra 2024 dalje in študijskih obiskov študentov od 1. oktobra 2024 dalje, pri čemer se mora študijski obisk študenta pričeti najkasneje do vključno 30. septembra 2025. Sredstva so namenjena štipendiranju vsaj 3-tedenskih študijskih obiskov študentov. Sredstva se dodelijo za pokritje neposrednih stroškov študijskega obiska.
Rok za prijavo: do porabe sredstev oziroma najdlje do vključno 30. septembra 2025.
Več informacij
Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je objavil razpis za štipendiranje doktorskega študija tujih državljanov za področje Fizika – usmeritev kvantne tehnologije. Predmet javnega razpisa je dodelitev največ 5 štipendij Ad futura za študij tujih državljanov, na doktorskem študiju na visokošolskih izobraževalnih institucijah v Republiki Sloveniji, in sicer za študijski program področje Fizika – usmeritev kvantne tehnologije po programih klasifikacije Klasius-P-16, področje 0533. Pravica do štipendije se dodeli od študijskega leta 2024/2025 dalje, pri čemer mora vlagatelj v študijskem letu 2024/2025 tudi dejansko začeti s študijem. Skupno obdobje štipendiranja je največ 48 mesecev. Štipendija za življenjske stroške je namenjena stroškom zdravstvenega zavarovanja, namestitve in prehrane ter drugim stroškom, povezanim z izobraževanjem v Republiki Sloveniji.
Rok prijave: od objave razpisa do porabe sredstev oziroma najdlje do 30. junija 2025.
Več informacij.
Vabila na dogodke
Pod sloganom Korenine prihodnosti bo 25. in 26. marca 2025 v avli Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (UL FF) potekal 16. Sejem akademske knjige Liber.ac. Študijsko leto 2024/25 je na UL FF posvečeno dediščini, zato bodo tudi spremljevalni dogodki sejma akademske knjige Liber.ac obarvani z različnimi vidiki kulturne dediščine, in sicer se bodo dotikali tako snovnih kot nesnovnih dobrin, praks, šeg, navad, idej, podedovanih iz preteklosti. Dediščino namreč razumejo kot zavezo naše družbene odgovornosti, predvsem pa kot neizčrpen navdih našega bivanja. Na letošnjem sejmu bo v avli UL FF sodelovalo 28 založb. V času sejma bo v skupni spletni knjigarni Založbe UL mogoče kupiti številne knjige z 20 % popustom. Ob sejmu potekajo še številni spremljevalni dogodki.
Pisarna za prenos znanja UL vabi na spletno delavnico o pripravi uspešnih projektnih predlogov za programe Evropskega sveta za inovacije (EIC), ki bo potekala 1. aprila 2025 ob 14. uri. Delavnica je namenjena raziskovalcem, inovatorjem in podjetjem, ki si želijo pridobiti financiranje iz programov EIC Pathfinder Open, Pathfinder Challenges, Transition in Accelerator ter izboljšati svoje kompetence pri pripravi konkurenčnih projektnih predlogov. Sodelovalo bo tudi podjetje Inspiralia iz Madrida, ki ima bogate izkušnje s prijavami na razpise EIC.
Podrobnosti o EIC programih:
- EIC Pathfinder Open – Podpira interdisciplinarne raziskave za razvoj prelomnih tehnologij z visokim potencialom. (Razpis 2025: 20. februar – 21. maj 2025)
- EIC Pathfinder Challenges – Osredotočen na specifične tematske izzive z jasnimi cilji. (Razpis 2025: 28. julij – 29. oktober 2025)
- EIC Transition – Omogoča prehod raziskovalnih rezultatov v tržno pripravljene inovacije. (Razpis 2025: april – 17. september 2025)
- EIC Accelerator – Podpira MSP in zagonska podjetja pri razvoju inovacij z velikim tržnim potencialom. (Prijave: 26. november 2024, 12. marec in 1. oktober 2025)
Za udeležbo na delavnici je potrebna predhodna prijava. Svojo udeležbo potrdite najkasneje do 31. marca 2025 preko povezave.
Veleposlaništvo ZDA in AmCham Slovenia prirejata brezplačni program za študente Student Entrepreneurship and Internship (SEI) 2025. Gre za dvotedensko šolo podjetništva, ki bo potekala od 7. do 18. julija 2025 v Ljubljani, v kateri bo ameriški profesor podjetništva vodil študentske ekipe skozi program Lean-Start Up, veleposlaništvo pa bo organiziralo več kot več kot 20 obiskov lokacij, predavanj in pogovorov s podjetniki. Šola ponuja tudi možnost za prilagodljiva plačana pripravništva v okviru mreže AmCham, ki omogoča povezavo s podjetji, ki so člani Ameriške gospodarske zbornice AmCham Slovenija. Program je namenjen slovenskim študentom, starih od 19 do 25 let, ki se zanimajo za podjetništvo in poslovanje iz vseh študijskih programov, še posebej področij STEM in medicine.
Rok za prijave: 31. marec 2025
Več informacij
V marcu vas Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) vabi na brezplačne tečaje, ki se izvajajo v spletnem okolju Zoom.
KAKO DO KNJIŽNIČNEGA GRADIVA IN STORITEV NARODNE IN UNIVERZITETNE KNJIŽNICE, petek, 14. marec 2025, 10.00-11.00
Na tečaju bomo predstavili knjižnično zbirko NUK, postavitev gradiva, različne vire za iskanje in naročanje gradiva (računalniški in listkovni katalogi), možnosti dostopa in uporabe gradiva ter podali pregled storitev in prostorov NUK. Na kratko bomo predstavili možnosti za uporabo elektronskih virov na daljavo (računalniški katalog NUK, Digitalna knjižnica Slovenije, Spletni arhiv, Mrežnik, mEga iskalnik).
IZOBRAŽEVANJE AVTORJEV ZA OBJAVLJANJE V ODPRTEM DOSTOPU, sreda, 19. marec 2025, 10.00–12.00
Na tečaju predstavimo odprti dostop, razloge za objavo v odprtem dostopu, različne poslovne modele objavljanja v odprtem dostopu, uveljavljanje ugodnosti za avtorje pri objavah (pridobivanje APC vavčerjev), založniške politike in sporne založnike.
PREDSTAVITEV DOSTOPA IN UPORABE ZBIRKE PRESSREADER, četrtek, 27. marec 2025, 10.00–10.45
Na tečaju bomo predstavili zbirko Pressreader, kaj vse ponuja in možnosti dostopa do zbirke časopisov in revij. Predstavili bomo različne načine iskanja po zbirki, možnosti dostopa v prostorih knjižnice in preko oddaljenega dostopa in uporabniški račun za uporabo zbirke. PressReader vsebuje tekoče izdaje več kot 7.300 nacionalnih, regionalnih in lokalnih časnikov in revij iz Evrope, Azije, Avstralije, Afrike, Latinske in Severne Amerike. Naslovi izhajajo v 120 državah in v 60 jezikih.
VIRI ZA RAZISKOVANJE KNJIŽNIČNE ZBIRKE NARODNE IN UNIVERZITETNE KNJIŽNICE, petek, 28. marec 2025, 10.00-11.00
Na tečaju praktično predstavimo iskanje v različnih virih za raziskovanje knjižnične zbirke NUK. Prikazali bomo različne možnosti iskanja in uporabe računalniškega kataloga COBISS+, portala Digitalna knjižnica Slovenije, Spletnega arhiva, portala Slovenska bibliografija, Portala rokopisov in zapuščin in drugih orodij.
Fakulteta za matematiko in fiziko UL (FMF UL) vabi na praznovanje Dneva števila PI, ki bo potekal 14. marca 2025 ob 10.00 na FMF UL. Dan bo posvečen matematiki, znanju in najljubši konstanti, številu Pi. Kot vsako leto bodo na fakulteti ponovno organizirali državno tekmovanje v recitiranju števila Pi, tekmovanje v peki pit in celodnevni (tudi zabavni) program. Partnerji dogodka: PIL, ŠS UL FMF, DMFA.
Prijave sprejemajo do 7. marca 2025.
Več informacij
Inštitut IRDO v okviru pilotnega projekta Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih vabi na brezplačno usposabljanje, ki je namenjeno mladim, starim med 15 in 29 let. Potekalo bo v sredo, 12. marca 2025, ob 9.30 v prostorih Kariernega središča v Ljubljani (Smoletova ulica 12) v Ljubljani. Na usposabljanju bodo podali ključna znanja, ki so potrebna pri vstopu na trg dela. Z interaktivnimi metodami boste spoznavali različne oblike dela in tako dobili celovit vpogled v delovne in socialne pravice. Poudarili bodo pomen skrbi za lastno zdravje v delovnem okolju in raziskali nasvete za zaščito zdravja.
Obvezna je predhodna prijava na usposabljanje, saj je število mest omejeno. Prijave in informacije o usposabljanju: anita.marinko@irdo.si.
Knauf Insulation prireja karierni dan v podjetju. Obsegal bo predstavitev podjetja, voden ogled proizvodnje in kratke zaposlitvene razgovore. Slišali boste lahko tudi vse o različnih možnostih sodelovanja (odprte priložnosti za redno zaposlitev, prakse, študentsko delo, program za mlade inženirje). Karierni dan bo potekal 12. marca 2025 od 14.30 do 17.30 na lokaciji podjetja v Škoflji Loki.
European Leadership Academy in Huawei vabi na Poletno šolo za žensko vodenje v digitalni dobi, ki poteka poleti na Finskem. Šolo so ustanovili s ciljem, da bi naslednjo generacijo voditeljic opolnomočili za sodelovanje pri oblikovanju digitalne dobe. Gre za enotedenski program, katerega cilj je udeležence opremiti z veščinami, potrebnimi za vodenje in oblikovanje prihodnosti. V tem šestdnevnem programu, za katerega bodo udeleženke prejele štipendijo, ki krije vse potne stroške in stroške šole, bodo udeleženke s pomočjo vrhunskih voditeljev raziskovale pomen in vrednost trajnostnega vodenja, se učile od mednarodno priznanih poslovnih mentorjev, spoznale pomen tehnologije v vse bolj povezanem svetu, razvijale veščine timskega dela, vadile tehnike javnega komuniciranja, ki bodo povečale njihovo samozavest, in uživale v raziskovanju Finske: njene kulture, kulinarike, umetnosti, glasbe in tehnološke scene.
Rok za prijavo: 12. marec 2025.
Več informacij
Tutorstvo ASEF organizira prvo okroglo mizo z naslovom “Trajnostni prehranski sistemi: interdisciplinarni pogled na izzive in možne rešitve I”, ki bo potekala v sredo, 19. marca, ob 18. uri v Prešernovi dvorani na SAZU (Novi trg 4, 1000 Ljubljana) in preko Zooma. Tutorstvo ASEF je program, ki zajema delo s štipendisti ASEF v manjših skupinah v obliki samostojnega raziskovanja, razpravljanja in pisanja prispevkov na družbeno aktualne teme, kar vodijo tutorji po posameznih področjih. V študijskem letu 2024/2025 so se tutorske skupine osredotočile na drugi cilj trajnostnega razvoja Združenih narodov, ki zajema odpraviti lakoto, zagotoviti prehransko varnost in boljšo prehrano ter spodbujati trajnostno kmetijstvo.
Njihove ugotovitve bodo predstavljene na okrogli mizi s strani štipendistov ASEF generacije 2024 iz šestih tutorskih skupin:
● Biokemija in kemija: Jernej Birk (tutor: dr. Alen Krajnc)
● Fizika in tehnika: Črt Rozman (tutor: izr. prof. dr. Sašo Grozdanov)
● Medicina: Jerneja Koren (tutor: prof. dr. Janez Žibert)
● Pravo in družbene vede: Matej Igličar (tutorka: izr. prof. dr. Petra Weingerl)
● Računalništvo: Martin Jurkovič (tutor: prof. dr. Ivan Bratko)
● Varstvo okolja in turizem: Lana Nastja Anžur (tutor: prof. dr. Miha Humar)
Več informacij
Tudi letos bo potekalo nacionalno medresorsko strokovno usposabljanje Kulturni bazar 2025, in sicer v četrtek, 20. marca 2025, med 8. in 20. uro v Cankarjevem domu v Ljubljani. Program največjega strokovnega usposabljanja na področju kulturno-umetnostne vzgoje Kulturni bazar 2025 vključuje raznovrsten nabor dogodkov: predavanja, predstavitve, okrogle mize, delavnice, predstave, filmske projekcije ter vodenja po razstavi, ki jih namenjajo strokovnim delavkam in delavcem ter študentkam in študentom z različnih področij (vzgoje in izobraževanja, kulture, zdravstva, sociale, okolja in prostora …). Osrednja tema bo Kulturno-umetnostna vzgoja v digitalni dobi. Skozi program bodo raziskovali presečišča vzgoje in izobraževanja, znanosti, umetnosti, tehnologij in ustvarjalnosti. Predstavili bodo možnosti, ki jih digitalne tehnologije prinašajo na področju kulturno-umetnostne vzgoje, ter raziskali, kako jih lahko uporabimo kot orodje za krepitev dostopnosti umetnosti in kulture. Dogodek bo spodbudil kritični premislek o tem, kako lahko z uravnoteženim pristopom tehnologije vključimo v ustvarjalne procese ter pri tem ohranimo pomen izkušnje umetnosti in kulture v živo.
Rok prijave: 13. marec 2025. Izpolnjena in poslana e-prijava je vaša vstopnica na izbrane dogodke, hkrati pa vam omogoča pridobitev potrdila o udeležbi na strokovnem usposabljanju.
Več informacij
V podjetju Protim Ržišnik Perc organizirajo dan odprtih vrat za študente, na katerem bodo predstavili podjetje ter delo arhitektov in inženirjev v praksi. Protim Ržišnik Perc je vodilno podjetje v Sloveniji pri vodenju projektov od prvih konceptualnih zasnov, projektiranja in zastopanja naročnikov pri pridobivanju upravnih dovoljenj do organizacije in nadzora nad izvedbo. Podjetje deluje na področjih arhitekture in prostorskega načrtovanja, komunalnega inženirstva in geodezije, gradbenih konstrukcij, strojnih in električnih inštalacij. Vodi in nadzoruje izvedbo omenjenih področji ter nudi svetovalne storitve. Na predstavitev, ki bo potekala v četrtek, 20. marca 2025, ob 13.00 v Poslovni coni A2 v Šenčurju, vabijo študente arhitekture, gradbeništva in geodezije, elektrotehnike in strojništva.
Prijave so obvezne, obrnite se na Tino Brojan: tina.brojan@r-p.si.
Slovensko društvo za zaščito voda vabi na simpozij Vodni dnevi, ki bo potekal v petek, 21. marca 2025, na Ljubljanskem gradu. Letošnji svetovni dan voda usmerja našo pozornost na stanje ledenikov, ki so eden najopaznejših kazalnikov podnebnih sprememb. Njihovo globalno izginjanje nas kot nemi opomin opozarja na preobrazbo našega planeta, katere posledice se kažejo v vse pogostejših ekstremnih vremenskih dogodkih – bodisi v obliki prevelike količine vode (poplave) bodisi pomanjkanja vode (suše). Razumevanje teh procesov in skupno iskanje rešitev sta ključna za ohranjanje vodnih virov prihodnosti. K udeležbi in sodelovanju društvp vabi geografe, geologe, biologe in ekologe, kemike, vodarje, okoljske inženirje in fizike, pravne strokovnjake in ekonomiste, sociologe, politologe in antropologe, predstavnike ministrstev, lokalnih skupnosti in nevladnih organizacij, razvojno-raziskovalnih podjetij, komunalne dejavnosti, industrije in gospodarstva. Študenti so oproščeni plačila kotizacije. Število mest je omejeno.
Prijava se izvede preko spletnega obrazca. Zadnje prijave sprejemajo do 14. marca 2025 do 12. ure.
Več informacij
Podjetje Krka organizira Krkin karierni dan za študente farmacije in kemije, ki bo potekal v Novem mestu 1. aprila 2025. Mladim bodo skozi celodnevno druženje predstavili okolje v Krkinem razvoju in raziskavah učinkovin ter zdravil. Za študente so pripravili program s številnimi predstavitvami, vodene oglede in možnost pogovora s strokovnjaki s področji kemije in farmacije kot tudi s predstavniki Kadrovskega sektorja, ki bodo mladim odgovarjali na vprašanja o zaposlitvenih priložnostih. Organiziran bo brezplačni prevoz iz Maribora ter Ljubljane do Krke in nazaj. Družili se boste cel dan, tako da za študente organizirajo tudi jutranjo pogostitev in kosilo.
Rok za prijavo: 14. marec 2025.
Prijavnica
Program in informacij (pdf)
Manpower Slovenija v sodelovanju z HR World Adria že peto leto zapored organizira HR Starter – brezplačen spletni tečaj, namenjen študentom dodiplomskih in magistrskih študijev. Program opremi mlade talente s ključnimi znanji in veščinami za uspešno kariero v na področju upravljanja s človeškimi viri. V preteklih letih so na projektu sodelovali predavatelji in mentorji iz najuspešnejših podjetij v regiji, ki so z mladimi talenti delili svoje bogate izkušnje in znanja s področja HR (LIDL Slovenija, Outfit 7, Hisense Gorenje Europe, Winoa Abrasiv, Microsoft, A1, Kuehne+Nagel, Steklarna Hrastnik, Coca-Cola, NLB, Phillip Morris, Erste Bank in drugi). Cilj programa je študentom dvigniti nivo znanja in spretnosti za bodočo kariero na kadrovskem področju v sodobnih delovnih razmerah. Po opravljenem tečaju večina udeležencev svojo karierno pot nadaljuje v oddelkih upravljanja s človeškimi viri ter dobi svojo prvo prakso ali zaposlitev že kmalu po koncu projekta. Projekt bo organiziran prek spleta od 24. marca do 12. maja 2025.
Rok za prijave: 16. marec 2025.
Več informacij
SSA25 je brezplačen štiridnevni dogodek, namenjen študentom vseh fakultet in smeri, ki želijo razviti ključne mehke veščine za uspešno kariero. Potekal bo od 24. do 27. marca 2025 na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Vsak dan bo sestavljen iz kratkega uvodnega predavanja (40 minut) na izbrano temo, ki mu bodo sledili interaktivni treningi (3 ure), kjer bodo udeleženci s praktičnimi vajami poglobili svoje znanje in spretnosti. Udeleženci bodo skozi delavnice razvijali kompetence s področij:
- Upravljanje s stresom in energijo
- Javno nastopanje in samozavest
- Učinkovit networking in vzpostavljanje stikov
- Pogajalske spretnosti in prepričljivo komuniciranje
Dogodek organizirajo z namenom, da študentom omogočimo razvoj mehkih veščin, ki so ključne za karierno uspešnost, vendar pogosto manj razvite. Prav tako bodo imeli priložnost spoznati strokovnjake in potencialne delodajalce.
Upravni odbor revije Tretji dan vabi na delavnico "Kako napisati znanstveni članek?", ki bo potekala v četrtek, 10. aprila 2025, od 15.00 do 16.30 ure, v predavalnici št. 4, na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani. Delavnica je namenjena vsem študentom UL, ki jih zanima znanstveno pisanje člankov.
Program delavnice:
- Kaj je raziskovalno delo in na kaj moramo biti pozorni? (asist. dr. Urška Jeglič)
- Značilnosti znanstvenega članka (asist. dr. Jonas MIklavčič)
- Struktura znanstvenega članka v humanistiki (mag. Aljaž Krajnc)
- Struktura znanstvenega članka v družboslovju (asist. dr. Urška Jeglič)
- Predstavitev orodij za pomoč pri pisanju znanstvenega članka (asist. dr. Jonas Miklavčič)
- Praktično delo in razprava
Za dodatna vprašanja se obrnite na dr. Urško Jeglič (urska.jeglic@teof.uni-lj.si)
Rok za prijave: 4. april 2025.
Več informacij
Druge priložnosti
INNO2MARE Career Connector je inovativna platforma, ki je zasnovana za podporo študentom v pomorski industriji pri razvoju njihovih karier. Platforma je del projekta INNO2MARE, ki poteka v okviru Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani (koordinator) ter Univerze na Reki kot partner na projektu, ki je financiran s strani evropskega programa Obzorje Evropa, in se osredotoča na krepitev slovenskih in hrvaških inovacijskih ekosistemov za podporo digitalnim in zelenim prehodom pomorskih regij.
Zakaj se registrirati na platformi INNO2MARE Career Connector? Platforma INNO2MARE Career Connector študentom Univerze v Ljubljani nudi dostop do različnih priložnosti za izboljšanje kariere, prakse in sodelovanja z vrhunskimi podjetji in institucijami v pomorskem sektorju. Platforma je zasnovana za spodbujanje razvoja kariere in povečanje zaposljivosti s povezovanjem študentov s potencialnimi delodajalci. Prijavite se v POPRu. INNO2MARE Career Connector odpira vrata vaše uspešne pomorske kariere – izkoristite priložnost in izboljšajte svojo prihodnost že danes!
Več o projektu si preberite na spletni strani INNO2MARE. Za dodatno pomoč in informacije lahko kontaktirate info@inno2mare.eu, petra.pintar@fs.uni-lj.si ali marko.simic@fs.uni-lj.si.
Na Univerzi v Ljubljani z letošnjim letom sodelujemo v modularnem usposabljanju za intelektualno lastnino (MIPEF) z naslovom "Create – Protect – Innovate: Bringing Ideas to Market" (Ustvari – zaščiti – inoviraj: Prenos idej na trg), ki ponuja praktičen vpogled na področje intelektualne lastnine. Usposabljanje omogoča Evropski patentni urad (EPO) za vse študente UL, ne glede na stopnjo študija in zajema številne študije primerov, intervjuje, videoposnetke, podkaste, kvize ter interaktivne forume. Večji del usposabljanja študenti opravijo samostojno (ti. self-paced learning), na voljo pa imajo tudi tri spletna srečanja v živo z mednarodnimi strokovnjaki oziroma uspešnimi gosti iz prakse. Ob koncu usposabljanja udeleženci opravijo izpit in prejmejo certifikat EPO.
Prijave na začetno in nadaljevalno raven usposabljanja se zaključijo z 20. marcem 2025, usposabljanje se začne 24. marca 2025. Za prijavo na začetno ali nadaljevalno raven usposabljanja pišite na peter.alesnik@uni-lj.si.
Več informacij
Ekonomska fakulteta UL sodeluje v Erasmus+ HyPro4ST projektu (Sustainable Tourism Innovation Through Hybrid Project Management), v okviru katerega so razvili brezplačni spletni tečaj za študente in strokovnjake, ki jih zanima delo v turizmu. S sodelovanjem boste razvili ključne veščine na področju trajnostnega in hibridnega projektnega vodenja, prilagojenega turističnemu sektorju. Tečaj je na voljo v več jezikih, tudi v slovenščini. Izberete si lahko določen modul ali celoten program. Ponuja tudi možnost za osvojitev potovanja na zaključno projektno konferenco v Palermu, Italija, s kritimi stroški potovanja — 3 angažirani udeleženci bodo izbrani med tistimi, ki zaključijo modul/tečaj. Tečaj obsega teme: Trajnost in turistični sektor, Hibridno projektno vodenje za trajnostni turizem, Kreativnost in podjetništvo v trajnostnem turizmu, Digitalne veščine za trajnostni turistični sektor, Odporen, trajnostni hibridni projektni vodja in Projektno usmerjeno turistično podjetje.
EPSO (European Personnel Selection Office) je odprl izbirni postopek za Študente ambasadorje zaposlitev v EU za študijsko leto 2025/2026. Iščejo študente, ki ste državljani EU, tekoče obvladate angleščino in enega od jezikov države, v kateri študirate; se lahko udeležite obveznega dvodnevnega usposabljanja oktobra 2025 in ste vpisani na univerzo in boste redno obiskovali predavanja v celotnem obdobju opravljanja ambasadorskih nalog (oktober 2025–september 2026). V primeru ljubljanske univerze oddate svojo prijavo preko obrazca EPSO, na spletni strani najdete tudi naloge in zahteve.
Rok za prijavo: 18. marec 2025.
Več informacij
Mladinski svet Slovenije (MSS) nadaljuje dolgoletno tradicijo koordiniranja instituta mladinskega delegata pri Organizaciji združenih narodov (OZN), s katerim že 11. leto zapored vključujejo mlade v globalne razsežnosti mladinskega delovanja, spremljanja in izvajanja aktivnosti za uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja, ki so bili sprejeti v okviru Agende 2030 za trajnostni razvoj. Odprt imajo razpis za mladinskega delegata pri Organizaciji združenih narodov (OZN). Pretekli mladinski delegati so se udeležili zasedanj komisij za človekove pravice v Ženevi in nagovorili 3. odbor Generalne skupščine OZN, udeležili so se številnih konferenc po Evropi in doma. Več informacij lahko pridobite tudi na informativnem dnevu, ki bo potekal v ponedeljek, 24. marca 2025 ob 18:00 na Zoom platformi.
Rok za prijavo: 14. april 2025.
Več informacij
Evropske institucije, agencije in telesa Evropske unije imajo odprtih več vrst plačanih pripravništev, ki so primerna za študente, diplomante in tudi osebe z nekaj leti delovnih izkušenj različnih izobrazbenih profilov.
- Pripravništvo pri Evropskem odboru regij, rok za prijavo: 31. marec 2025 ob 12:00
- Pripravništvo pri Evropskem ekonomsko-socialnem odboru, rok za prijavo: 31. marec 2025
- Pripravništvo pri Evropski fundaciji za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer (Eurofound), rok za prijavo: 31. marec 2025
- Pripravništvo pri Evropski agenciji za varstvo hrane, rok za prijavo: 2. april 2025. Program traja 5 do 12 mesecev na sedežu EFSA v Parmi v Italiji. Pripravniki imajo možnost delati v različnih oddelkih, pridobivati strokovno znanje in razvijati svoje kompetence v dinamičnem mednarodnem okolju. Prijavijo se lahko študenti zaključnih letnikov in diplomanti s področij, povezanih z varnostjo hrane, veterino, biologijo, kemijo, biotehnologijo, pravom, komunikacijo in drugimi ustreznimi področji. Agencija vabi zainteresirane k udeležbi na spletnem seminarju, namenjen predstavitvi razpisa, ki bo potekal 24. marca 2025, ob 15.00 (rok za prijavo je 20. marec 2025). Več informacij o predstavitvi.
- Pripravništvo pri Sodišču Evropske unije, rok za prijavo: 15. april 2025
- Pripravništvo pri Evropskem parlamentu (Schuman Traineeship), rok za prijavo: 31. maj 2025
Univerza na Dunaju, Analitična kemija vabi na poletno šolo Summer School Economic Principles in Cell Biology, ki bo dosegljiva v živo in preko spleta. Pokriva področje kemije, biologije, podatkovnih ved, fizike, inženirstva in matematike. Potekala bo štiri dni od 23. do 26. julija 2025 v živo za 40 udeležencev in neomejeno prijavljenih na daljavo v angleškem jeziku. K udeležbi vabijo magistrske, doktorske in postdoktorske študente. Plačilo je avstrijski sindikalni prispevek za udeležence v živo: 24,70 €.
Rok za prijavo: 31. marec 2025 (za udeležence v živo), 20. julij 2025 (za udeležence na daljavo). Več informacij
Jena School for Microbial Communication na Univerzi Friedricha Schillerja Jena v Nemčiji vabi na prvo JSMC poletno šolo, ki bo potekala med 1. in 15. avgustom 2025. Dvotedenski program znanstvenih in družabnih dogodkov je namenjen nedavnim diplomantom magistrskega študija (in študentom, ki bodo kmalu diplomirali) znanosti o življenju in bioinformatike, ki jih zanima doktorski študij mikrobne komunikacije.
Rok za prijavo je 30. april 2025. Več informacij
Namen poziva Fundacije Študentski tolar je reševanje socialne stiske študentk in študentov ŠOU v Ljubljani in povečanje možnosti za doseganje minimalne ravni kakovosti življenja študentk in študentov. Posamezna enkratna in nepovratna denarna pomoč znaša 300, 400 ali 500 €. Sredstva v višini 20.000 € za izvedbo poziva je namenila Študentska organizacija Univerze v Ljubljani, ki je ustanoviteljica Fundacije Študentski tolar. Sredstva v višini 3.500 € je namenil Klub študentov občin Postojna in Pivka.
Rok za predložitev vlog je do vključno 31. marca 2025 (velja poštni žig) oz. najkasneje do porabe sredstev po tem pozivu.
Več informacij
Fundacija Študentski tolar objavlja poziv za lažje dokončanje visokošolskih in višješolskih študijev, namenjen študentom ŠOU v Ljubljani, ki so se zaradi različnih dogodkov znašli v stiski. Program »S tolarjem do diplome« vključuje lektoriranje diplomskih ali magistrskih nalog. Pravica do pomoči v okviru programa »S tolarjem do diplome« se lahko dodeli osebam, ki zaključujejo študij na kateremkoli visokošolskem ali višješolskem zavodu članice ŠOU v Ljubljani in niso v rednem delovnem razmerju.
Program traja do porabe sredstev, a največ do 31. decembra 2025.
Več informacij