S pedagogi smo oblikovali interaktivne naloge v orodju BookWidgets

Canva
Datum objave:
V Centru UL za uporabo IKT v pedagoškem procesu v okviru Digitalnega ULTRA maratona za pedagoge UL v petek, 6. 6. 2025, izvedli usposabljanje z naslovom BookWidgets: Ustvarjalno oblikovanje interaktivnih nalog, kjer smo si ogledali in ustvarili različne tipe gradiv, ki jih orodje ponuja.
Kaj smo počeli?
Na delavnici smo si najprej ogledali in tudi reševali različne tipe aktivnosti. Orodje BookWidgets nam namreč omogoča ustvarjanje več kot 40 različnih tipov interaktivnih gradiv. Pričeli smo z ogledom sklopa preizkus znanja, v katerem lahko ustvarimo kvize, delovne liste (razdeljene na dva dela), interaktivne videoposnetke, učne kartice, sodelovalne table, časovnice ipd. Podrobneje smo si ogledali gradivo kviz, ki omogoča več kot 40 različnih tipov vprašanj – od preprostih vprašanj z izbiro pravilnih odgovorov pa do vprašanj z vpisovanjem besed v prazna polja v besedilo ali na sliko, označevanjem besed v stavku, odgovarjanja na vprašanja z nalaganjem fotografije ali zvočnega posnetka, povezovanja parov (besed, slik, zvočnih posnetkov ali različnih tipov odgovorov), matematičnih vprašanj, vprašanj z označevanjem odgovorov na (samo)ocenjevalni lestvici ipd. V sklopu igrifikacije smo reševali miselni vzorec, ogledali smo si nalogo z interaktivnimi točkami v sklopu slike in video, izpolnili razpredelnico v sklopu matematike, si pogledali vklučevanje Google zemljevidov v sklopu zunanjih orodij ter v sklopu drugo spoznali tipe gradiv načrtovanja in označevanja opravljenih aktivnosti na seznamu. Sproti smo si ogledali še beleženje rezultatov, ki jih lahko spremljamo tudi v živo, med samim reševanjem aktivnosti.
Nato smo se preizkusili še v ustvarjanju gradiv znotraj spletne učilnice Moodle. Gradiva, ki smo jih ustvarili v spletnem okolju BookWidgets, lahko namreč prek vtičnika uporabimo v Moodlu, lahko pa jih študentom v reševanje pošljemo tudi prek povezave, QR kode, Google Učilnice ali sodelovalnega okolja MS Teams. Na koncu smo si ogledali še, kako v okolju ustvarimo mape za lažjo organizacijo gradiv, kako ustvarimo skupine in vanje povabimo sodelavce ter skupaj urejamo gradiva, kako aktivnosti podvojimo in kako jih lahko med mapami oz. skupinami premikamo.
Vabljeni k ogledu posnetka srečanja v naši podporni spletni učilnici, kjer bodo tekom maratona na voljo tudi dodatna gradiva. Ključ za vpis v učilnico je: BOOKWIDGETS2024. Spletna učilnica se nahaja v Moodle okolju, kamor se prijavite s svojo UL ID.
Več informacij o Digitalnem ULTRA maratonu 2.0 pa najdete na povezavi.
Vsem udeleženim se zahvaljujemo za udeležbo na Digitalnem ULTRA maratonu in čestitamo za nove pridobljene digitalne kompetence, veščine in znanja za uporabo IKT v pedagoškem procesu.
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.
