S projektom želimo nadgraditi obstoječi podporni sistem za pedagoge in študente pri uporabi IKT s fokusom na spodbujanju razvoja digitalnih znanj, kompetenc in veščin.

Namen projekta

Razvili in nadgradili bomo različne podporne storitve in ekipo, ki bodo omogočile strokovni razvoj in usvajanje znanj na področju digitalnih znanj, kompetenc in veščin pedagogov ter študentov z uporabo različne IKT. Vzpostavili bomo vzorčne pametne učilnice, ki bodo temeljile na premišljeni, varni in didaktični uporabi IKT ter bodo pedagogom omogočale uporabo usvojenih znanj na lastnih predmetnih področij. Študenti bodo preko aktivnega vključevanja v pedagoški proces ter reševanja modelnih problemskih situacij, ki bodo nastale v sodelovanju z zunanjimi strokovnjaki, ob uporabi IKT soočeni z izzvi, kot jih bodo srečevali tudi na lastni poklicni poti. Tako pedagogi kot študenti UL bodo vpeti v vrednotenje digitalnih kompetenc ob pričetku in zaključku izvajanja pilotnega projekta z namenom merjenja napredka v razvoju digitalnih kompetenc ter učinkovitosti vzpostavljenega podpornega sistema. Projekt se tesno povezuje z drugimi pilotnimi projekti UL in jih bo dopolnjeval in podpiral na področju uporabe IKT v pedagoškem procesu.

Izkaznica projekta

  • Mehanizem: Načrt za okrevanje in odpornost (NOO)
  • Razpis: Reforma VŠ: Pilotni projekti za prenovo visokega šolstva za zelen in odporen prehod
  • Prijava: UL za trajnostno družbo – ULTRA
  • Pilotni projekt: Izobraževalni ekosistem za pridobivanje digitalnih kompetenc pedagogov in študentov
  • Članica/nosilec: UL Rektorat, Center UL za uporabo IKT v pedagoškem procesu (Center Digitalna UL), prof. dr. Janez Bešter
  • Sodelujoče članice: Rektorat (Center Digitalna UL), vse članice UL
  • Vrednost projekta: 1.200.000,00 EUR

Delovni sklopi projekta

digitalni ultra maraton logo.png

Center Digitalna UL

Digitalni ULTRA maraton za pedagoge in študente

V Centru za uporabo IKT v pedagoškem procesu v sklopu pilotnega projekta NOO ULTRA Izobraževalni ekosistem za pridobivanje digitalnih kompetenc pedagogov in študentov v letu 2024 organiziramo Digitalni (ultra) maraton 1.0 za pedagoge (DUM-P) in študente (DUM-Š), kjer boste razvijali spretnosti, veščine in znanja za uporabo IKT, pri tem pa urili vzdržljivost in skupaj z nami premagovali izzive v izobraževalnem ekosistemu, kjer poteka nenehno kroženje energije in »hranil« med vsemi živimi in neživimi organizmi.

Ultramaraton je tek na razdalje, ki presegajo tradicionalne maratone. Ti običajno merijo 42 km. Ultramaratoni pa obsegajo razdalje, ki se lahko gibljejo od 50 kilometrov in do več sto kilometrov ter vključujejo različne terene, kot so ceste, gozdne poti, gorski pohodi, tek čez puščavo in druge zahtevne poti, trajajo pa lahko tudi 24, 48 ur in celo več dni.

Medtem ko so maratoni priljubljeni za rekreativne tekače, so ultra maratoni namenjeni tistim, ki iščejo še večji izziv in vzdržljivost. Tekmovalci v ultra maratonih morajo razviti izjemno vzdržljivost, trdnost uma in sposobnost upravljanja s fizičnimi in psihičnimi izzivi, saj tekmovanje pogosto poteka v težkih vremenskih pogojih in na zahtevnem terenu.

Tudi Univerza v Ljubljani spodbuja razvoj digitalnih znanj, kompetenc in veščin, kjer gre za tek na dolge proge in na raznolikih področjih (po DigCompEdu). Vsak (ultra)maratonec pa potrebuje kvaliteten in premišljen trening.

Pomembni so nam medsebojni odnosi, skupnost in interakcija z okoljem, ki omogočajo trajnost vrednot in znanja. Želimo si in vabimo vas, da z nami nabirate digitalne kilometre in postanete digitalni (ultra)maratonci ter z nami ustvarjate trajnostno naravnan in predvsem obnovljiv izobraževalni ekosistem. V nadaljevanju lahko najdete dogodke, ki jih organiziramo v okviru digitalnega ULTRA maratona.

* Primerno tudi za popolne začetnike. Vsak ultramaratonec je bil enkrat začetnik.

UL_Center_mini_logo.png

Center Digitalna UL

Kontakt

Univerza v Ljubljani
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana

E-naslov: digitalna@uni-lj.si