Poleg splošnih kompetenc visoko izobraženega diplomanta si diplomanti programa Geologija pridobijo predmetnospecifična znanja in kompetence za uspešno delo in poklicno kariero v geologiji za: preučevanje celotnega sistema Zemlje in njenih različnih podsistemov, za samostojno pridobivanje in vrednotenje geoloških podatkov z geološkim kartiranjem, vzorčenjem, profiliranjem, za analiziranje in interpretiranje geološke zgradbe ozemlja in procesov, ki jo oblikujejo, za raziskovanje, vrednotenje in načrtovanje izrabe nahajališč mineralnih surovin in vodnih virov, za ocenjevanje in vrednotenje tveganja zaradi geoloških in antropogenih pojavov (plazovi, potresi, ugrezanja, poplave, onesnaženja) in za načrtovanje sanacijskih ukrepov, za pripravo tehnične geološke informacije za prostorsko in urbanistično planiranje prostora ter za projektiranje in realizacijo objektov civilne in industrijske infrastrukture (stavb, cest, železnic, predorov …).
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V prvostopenjski univerzitetni študijski program Geologija se lahko vpiše:
a) kdor je opravil splošno maturo;
b) kdor je opravil poklicno maturo v programih srednjega strokovnega izobraževanja oziroma tehniškega izobraževanja: elektrotehnik, farmacevtski tehnik, geotehnik, gradbeni tehnik, kemijski tehnik, lesarski tehnik, naravovarstveni tehnik, okoljevarstveni tehnik, strojni tehnik, tehnik računalništva, in izpit iz splošne mature iz predmeta matematika; če je kandidat ta predmet že opravil na poklicni maturi, pa iz predmeta tuji jezik splošne mature;
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bodo imeli prednost dijaki z opravljeno maturo (točke 1, 3 in 4), in sicer bodo: kandidati iz točk 1., 3. in 4. izbrani glede na:
kandidati iz točke 2. izbrani glede na:
Univerzitetni študijski program Geotehnologija in okolje je naravoslovno tehniški program, ki oblikuje strokovnjake na področjih podzemnih gradenj, okoljskega inženirstva in pridobivanja mineralnih surovin.
Študentje pridobijo kompetence za zaposlitev in/ali nadaljnje usposabljanje na celotnem področju pridobivanja mineralnih surovin, primarne predelave surovin, miniranja, podzemnih gradenj, vrtalne tehnike, opazovanj in sledenj v naravi, geotehniških raziskav, vrednotenja in izvajanja posegov v naravi, sanacij degradiranih površin, ravnanja z okoljem, trdnih odpadnih snovi, sanacij zemljišč zaradi naravnih nesreč (plazov, potresov) in zaradi nepravilnih posegov v okolje v preteklosti.
Pridobljeno znanje in sposobnosti omogočajo delo tudi na zahtevnejših strokovnih in vodstvenih delovnih mestih. Študentje tekom študija opravljajo praktično delo, ki jim omogoča seznanitev z delovnimi procesi in uporabo teoretičnih znanj v praksi.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V prvostopenjski univerzitetni študijski program Geotehnologija in okolje se lahko vpiše:
a) kdor je opravil splošno maturo;
b) kdor je opravil poklicno maturo v programih srednjega strokovnega izobraževanja oziroma tehniškega izobraževanja: elektrotehnik, geodetski tehnik, geotehnik, gradbeni tehnik, kemijski tehnik, ladijski strojni tehnik, lesarski tehnik, metalurški tehnik, naravovarstveni tehnik, okoljevarstveni tehnik, strojni tehnik, tehnik elektronskih komunikacij, tehnik mehatronike, tehnik računalništva, tehnik optik, tehnik steklarstva in izpit iz splošne mature iz predmeta matematika, fizika ali tuj jezik. Izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je že opravil na poklicni maturi;
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Če bo vpis omejen, bodo imeli prednost pri izbiri:
- kandidati iz točke a), izbrani glede na:
- kandidati iz točke b), izbrani glede na:
- kandidati iz točke c) glede na:
Temeljni cilj univerzitetnega študijskega programa Grafične in interaktivne komunikacije je usposobiti strokovnjaka, ki je sposoben voditi tehnološko najzahtevnejše procese v grafični in medijski dejavnosti ter na področju interaktivnih komunikacij.
Študij nudi tudi ustrezna temeljna in strokovna znanja za nadaljevanje izobraževanja na drugi stopnji. Poleg znanj s področja grafičnih, medijskih in interaktivnih komunikacij diplomant razvije sposobnost raziskovalnega mišljenja.
Diplomant programa Grafične in interaktivne komunikacije pozna lastnosti grafičnih in drugih materialov, ki se uporabljajo pri načrtovanju in izdelavi grafičnih izdelkov. Obvlada osnove likovnega jezika, tehnike likovnega izražanja ter načine branja in oblikovanja likovne zasnove. Pozna tehnološke realizacije grafično zanovanih idej. Zna reševati ekološke probleme v grafični industriji in je sposoben ustvarjanja novih idej. Uporablja tehnike medosebne komunikacije, pogajanj, timskega dela, vodenja in ustvarjalnega mišljenja.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V univerzitetni študijski program Grafične in interaktivne komunikacije se lahko vpiše:
a) kdor je opravil splošno maturo,
b) kdor je opravil poklicno maturo v programih srednjega strokovnega izobraževanja: grafični tehnik, medijski tehnik, fotografski tehnik, tehnik oblikovanja, ustvarjalec modnih oblačil, tehnik računalništva, elektrotehnik, tehnik mehatronike, strojni tehnik, lesarski tehnik, kemijski tehnik in izpit iz enega od predmetov splošne mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi,
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bodo kandidati iz točk a) in c) izbrani glede na:
kandidati iz točke b) izbrani glede na:
Materiali že tisočletja vplivajo na življenjske razmere človeka, sodobnosti pa si ni mogoče predstavljati brez mnogoterosti materialov. Brez betona in jekla ni zgradb in prometnih poti, brez bakra bi bila preskrba z električno energijo neizvedljiva. Vse vrste prevoznih sredstev so sestavljene iz raznolikih materialov in kombinacij teh materialov.
Optimalen izbor uporabljenih materialov v napravah in zgradbah omogoča doseganje stanja energetskih potreb, varnosti, reševanja okoljskih vprašanj, udobja in najsodobnejših tehničnih izdelkov po sprejemljivih cenah. Informacijska tehnologija temelji na sodobnem razvoju materialov in gradiv, kot na primer kompleksni polprevodniški materiali in steklena vlakna. Novi materiali, kot so nanomateriali, imajo potenciale, ki jih v danem trenutku sploh še ne znamo oceniti.
Temeljni cilj študijskega programa Inženirstvo materialov je tako usposobiti strokovnjake, ki se bodo znali vključevati v realne industrijske procese, jih izboljševati ter bodo lahko na osnovi naravoslovnih in inženirskih znanj obravnavali, analizirali in načrtovali nove materiale ter njihovo selekcijo v naprave in zgradbe prihodnosti.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V univerzitetni študijski program Inženirstvo materialov se lahko vpiše:
a) kdor je opravil splošno maturo,
b) kdor je opravil poklicno maturo v programih srednjega strokovnega izobraževanja: metalurški tehnik, strojni tehnik, elektrotehnik, geodetski tehnik, geotehnik, gradbeni tehnik, kemijski tehnik, ladijski strojni tehnik, lesarski tehnik, naravovarstveni tehnik, okoljevarstveni tehnik, tehnik elektronskih komunikacij, tehnik mehatronike, tehnik računalništva, in izpit iz enega od predmetov splošne mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je kandidat že opravil pri poklicni maturi.
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bodo
kandidati iz točk a) in c) izbrani glede na:
splošni uspeh pri maturi oziroma zaključnem izpitu 60 % točk,
splošni uspeh v 3. in 4. letniku 40 % točk;
kandidati iz točke b) izbrani glede na:
splošni uspeh pri poklicni maturi 40 % točk,
splošni uspeh v 3. in 4. letniku 40 % točk,
uspeh pri maturitetnem predmetu 20 % točk.
Evropska, z njo tudi slovenska, tekstilna in oblačilna industrija je v času popolne sprostitve trgovine s tekstilnimi izdelki pred pomembnimi razvojnimi izzivi. Njen prihodnji položaj bo odvisen od ukrepov, ki bodo povečevali njeno konkurenčno prednost. Več bo morala vlagati v raziskave in razvoj, spodbujati inovacije in voditi ustrezno kadrovsko politiko. V slovenski tekstilni in oblačilni industriji so kadrovske razmere še posebno težavne tudi zaradi popolnega razpada srednješolskega izobraževanja v stroki, najprej v primarni tekstilni industriji, zdaj pa tudi v oblačilni industriji.
Temeljni cilj univerzitetnega študijskega programa Načrtovanje tekstilij in oblačil je usposobiti strokovnjaka, ki bo sposoben voditi tehnološko najzahtevnejše procese v tekstilni in oblačilni industriji, ter ga usposobiti za načrtovanje zahtevnih izdelkov in tehnoloških procesov, obenem pa mu dati ustrezna temeljna naravoslovna in strokovna znanja za nadaljevanje izobraževanje na drugi stopnji.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V prvostopenjski univerzitetni študijski program Načrtovanje tekstilij in oblačil se lahko vpiše:
a) kdor je opravil splošno maturo,
b) kdor je opravil poklicno maturo v programih srednjega strokovnega izobraževanja oziroma tehniškega izobraževanja:
aranžerski tehnik, elektrotehnik, fotografski tehnik, geodetski tehnik, geotehnik, gradbeni tehnik, grafični tehnik, hortikulturni tehnik, kemijski tehnik, ladijski strojni tehnik, lesarski tehnik, logistični tehnik, medijski tehnik, metalurški tehnik, naravovarstveni tehnik, okoljevarstveni tehnik, plovbni tehnik, strojni tehnik, tehnik elektronskih komunikacij, tehnik laboratorijske biomedicine, tehnik mehatronike, tehnik oblikovanja, tehnik optik, tehnik računalništva, tehnik steklarstva, tehnik varovanja, ustvarjalec modnih oblačil, zobotehnik, živilski tehnik in izpit iz kateregakoli predmeta splošne mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je že opravil na poklicni maturi,
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bodo
kandidati iz točk a) in c) izbrani glede na:
kandidati iz točke b) izbrani glede na:
Oblikovanje tekstilij in oblačil je panoga, ki sicer izhaja iz tradicionalnih rokodelskih veščin, vendar je v zadnjem stoletju razvila povsem lasten sistem izražanja, ki je povezan z umetniškimi in drugimi oblikovalskimi praksami ter teorijami.
Ustvarjalni proces tekstilnega oblikovalca se praviloma začne z zamislijo, ki jo je treba najprej z likovnimi sredstvi vizualizirati in kasneje ali pa vzporedno zanjo poiskati ustrezne tehnične postopke. Proces konceptualizacije in materializacije ideje zahteva veliko znanj in izkušenj, povezanih z umetniškimi disciplinami, družboslovjem in poznavanjem izvedbenih tehnologij.
Na podlagi izkušenj pri sedanjem visokošolskem izobraževanju iz oblikovanja tekstilij in oblačil v zadnjih 25 letih sodelovanja s tujimi visokošolskimi ustanovami smo pripravili nov koncept študija, ki temelji na štirih vzporednih vertikalah študija: temeljne – vzporedni študij oblikovanja tekstilij in oblačil, likovno izrazne vertikale, tehnološke – podpora izvedbi oblikovalskih zamisli in podporne vertikale, ki vključuje potrebna znanja in razvoj veščin računalniškega oblikovanja, znanj iz zgodovine oblikovanja tekstilij in oblačil, trženja in menedžmenta.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V prvostopenjski univerzitetni študijski program Oblikovanje tekstilij in oblačil se lahko vpiše:
a) kdor je opravil splošno maturo,
b) kdor je opravil poklicno maturo v programih srednjega strokovnega izobraževanja oziroma tehniškega izobraževanja: aranžerski tehnik, elektrotehnik, fotografski tehnik, gastronomija in turizem, geodetski tehnik, geotehnik, gradbeni tehnik, grafični tehnik, hortikulturni tehnik, kemijski tehnik, ladijski strojni tehnik, lesarski tehnik, logistični tehnik, medijski tehnik, metalurški tehnik, naravovarstveni tehnik, okoljevarstveni tehnik plovbni tehnik, strojni tehnik, tehnik elektronskih komunikacij, tehnik laboratorijske biomedicine, tehnik mehatronike, tehnik oblikovanja, tehnik optik, tehnik računalništva, tehnik steklarstva, tehnik varovanja, ustvarjalec modnih oblačil, zobotehnik, živilsko prehranski tehnik
in izpit iz kateregakoli predmeta splošne mature; izbrani predmet ne sme biti predmet, ki ga je že opravil na poklicni maturi,
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal katerikoli štiriletni srednješolski program.
Vsi kandidati morajo opraviti preizkus likovne nadarjenosti ter razgovor s komisijo.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
V primeru omejitve vpisa bodo
kandidati iz točk a) in c) izbrani glede na:
• uspeh pri preizkusu likovne nadarjenosti 70 % točk,
• splošni uspeh pri maturi oziroma zaključnem izpitu 20 % točk,
• splošni uspeh v 3. in 4. letniku 10 % točk;
kandidati iz točke b) izbrani glede na:
• uspeh pri preizkusu likovne nadarjenosti 70 % točk,
• splošni uspeh pri poklicni maturi 10 % točk,
• splošni uspeh v 3. in 4. letniku 10 % točk,
• uspeh pri maturitetnem predmetu 10 % točk.
Preizkus likovne nadarjenosti obsega: preizkus prostoročnega risanja in slikanja človeške figure, preizkus iz oblikovanja oblačil, preizkus iz oblikovanja tekstilij in barvne občutljivosti.
Študijski program Geotehnologija in rudarstvo daje naravoslovno in tehniško izobrazbo, ki sledi razvoju v okviru strok geoznanosti oziroma nežive narave. Vse bolj se v tem okviru izkazuje potreba tudi po drugih znanjih, na primer iz ekonomike in informacijskih tehnologij.
Diplomanti prve stopnje pridobijo dovolj temeljnih in strokovnih znanj za nadaljevanje na drugi stopnji. S programom študentje pridobijo kompetence za neposredno zaposlitev na najširšem področju pridobivanja mineralnih surovin, primarne predelave, podzemnih gradenj, vrtalne tehnike, dela za izvajanje merjenj in sledenj v naravi, dela za vrednotenje in izvajanje posegov v naravi, sanacije degradiranih površin, ravnanje z okoljem, trdnimi odpadnimi snovmi itn.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
a) kdor je opravil maturo,
b) kdor je opravil poklicno maturo v katerem koli srednješolskem programu,
c) kdor je pred 1. 6. 1995 končal kateri koli štiriletni srednješolski program,
d) kdor je opravil zaključni izpit v kateremkoli štiriletnem srednješolskem programu.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Če bo vpis omejen, bodo imeli prednost pri izbiri:
- kandidati iz točke a), izbrani glede na:
- kandidati iz točke b), izbrani glede na:
- kandidati iz točke c) glede na:
Grafična dejavnost je tipična storitvena dejavnost, saj ne trži lastnih izdelkov, temveč storitve. Z uporabo grafične tehnologije omogoča razširjanje, izmenjavo in shranjevanje informacij v obliki grafičnih izdelkov. Skoraj celotna proizvodnja je namenjena znanemu kupcu, ki je lahko založba, katero koli podjetje, organizacija ali posameznik.
Značilnosti industrijske proizvodnje in organiziranosti so razvidne iz delitve dela, ki je v tej dejavnosti prisotna že od Gutenberga naprej. Danes delujejo na trgu mnoga založniška, grafična in druga podjetja, ki delno ali v celoti sodelujejo pri nastanku grafičnih izdelkov. Delitev dela je tako prisotna ne samo v tiskarnah, temveč tudi širše. Uporaba računalniške tehnologije je povzročila intenzivno povezovanje z drugimi mediji, distribuiranje proizvodnje grafičnih izdelkov, spremembe v organizacijskih strukturah, potrebe po novih znanjih in velike spremembe obstoječih ter nastanek novih grafičnih poklicev.
Temeljni cilj visokošolskega strokovnega programa Grafična in medijska tehnika je usposobiti strokovnjaka primerne poklicne širine, ki bo sposoben voditi tehnološko zahtevne procese v grafični dejavnosti in z grafiko povezani medijski dejavnosti.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V program se lahko vpiše, kdor je opravil zaključni izpit v katerem koli štiriletnem
srednješolskem programu, poklicno maturo ali maturo.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Če se za program prijavi več kandidatov kot je vpisnih mest bodo kandidati izbrani glede na:
− splošni uspeh pri zaključnem izpitu, poklicni maturi oziroma maturi 60 % točk,
− splošni uspeh v 3. in 4. letniku 40 % točk.
Ponoven preporod jekla v novem tisočletju in dejstvo, da ga za dane potrebe ni mogoče nadomestiti z nobenim drugim materialom, ponovno dviguje izreden interes po diplomantih metalurške stroke. Letna svetovna proizvodnja izdelanega jekla ga uvršča na drugo mesto svetovne lestvice najpogosteje uporabljenih materialov, takoj za cementom.
Visoka kakovostna raven visokokakovostnih jekel ter drugih neželeznih kovin in njihovih zlitin je nujno potrebna predpostavka za globalno uspešno gospodarstvo in zagotavlja tehnološki napredek tudi v prihodnje.
Temeljni cilj prvostopenjskega visokošolskega strokovnega programa Metalurške tehnologije je usposobiti strokovnjake, ki se znajo takoj vključiti v izvajanje industrijskih procesov, jih nadzorovati in izboljševati ter obvladujejo kontrolo kakovosti in atestiranja industrijskih izdelkov.
Ker pa so metode, razvite za razvoj in kontrolo metalurških procesov in tehnologij, ter metode karakterizacije kovinskih materialov prevzete na druge vrste inženirskih materialov, je pomemben cilj tega študijskega programa izobraževati inženirje za kontrolo kakovosti izdelkov, predvsem vezanih na lastnosti večine inženirskih.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V dodiplomski prvostopenjski visokošolski strokovni študijski (VSŠ) program Metalurške tehnologije se lahko vpiše:
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Če bo vpis omejen, bodo kandidati izbrani glede na:
Analize, ki so bile opravljene v EU, kažejo, da ima tekstilna industrija pod določenimi pogoji prihodnost tudi v razvitih gospodarstvih. Prihodnost lahko gradi zgolj v opuščanju masovnih izdelkov, ki jih nadomešča s tekstilnimi in oblačilnimi izdelki z visoko dodano vrednostjo, visoke kakovosti, vrhunskega oblikovanja, kreativnih izdelkih prihodnosti, tehničnih izdelkih, medicinskih tekstilijah, inteligentnih tekstilijah in podobno.
Cilji so tesno povezani z ustreznim znanjem in vrhunsko usposobljenostjo strokovnega kadra, ki ima veščine in spretnosti za oblikovanje, inženirsko načrtovanje in proizvodnjo inovativnih izdelkov, ki bodo zadovoljevali zahteve in potrebe najzahtevnejših kupcev.
Končni cilj takšne usmeritve je izdelovati izdelke, ki bodo v vseh pogledih presegali zahteve kupcev ter bodo napovedovali njihove prihodnje potrebe in zahteve. Temeljni cilj navedenega programa je usposobiti strokovnjaka, ki bo sposoben voditi tehnološko zahtevne procese izdelovanja prej, tkanin, pletenin in pletiv, vlaknovin, oblačil in drugih konfekcioniranih izdelkov ter procese beljenja, barvanja, tekstilnega tiska in široke palete postopkov plemenitenja.
Študijsko leto 2023/2024
Pogoji za vpis
V program se lahko vpiše, kdor je opravil zaključni izpit v katerem koli štiriletnem srednješolskem programu, poklicno maturo ali maturo.
Merila za izbiro ob omejitvi vpisa
Če se za program prijavi več kandidatov kot je vpisnih mest bodo kandidati izbrani glede na: