Pravila za uporabo znaka s pripisom Univerze v Ljubljani pojasnijo likovno konstrukcijo vodoravne različice primarnega znaka s pripisom, prostor nedotakljivosti, minimalne velikosti, črno-belo različico in negativ ter zakonitosti uporabe na različnih barvnih podlagah. V nadaljevanju se dotaknejo tudi izpeljav, rabe dvorca kot grafičnega elementa in primerov nedovoljene rabe.
Primarni znak s pripisom
Znak predstavlja stilizirano podobo deloma zakritega Deželnega dvorca in stebra, pripis pa tipografsko kompozicijo besedne zveze Univerza v Ljubljani, ki je sestavljen iz tipografije Univerza Sans.
Vodoravna različica
Znak s pripisom Univerze v Ljubljani obstaja izključno v vodoravni različici.

Prostor nedotakljivosti
V prostor nedotaljivosti ne posegamo z drugimi grafičnimi elementi. Določa ga višina kratice (tukaj označeno z L). Omogoča, da znak s pripisom vedno in ne glede na različico učinkuje neokrnjeno in samostojno.
Prostor nedotakljivosti se smiselno uporablja tudi pri drugih izpeljavah znaka s pripisom.

Najmanjše velikosti
Pri določanju velikosti znaka s pripisom upoštevamo tip materiala in tehniko reprodukcije. Kadar izvedba berljive in prepoznavne risbe slikovnega znaka ni mogoča, se izjemoma lahko uporabi samo enovrstičen pripis oz. kratica. Pripis brez znaka uporabljamo na svinčnikih, profilnih slikah ipd.

Črno-beli znak s pripisom v pozitivu in negativu
Črno-belo različico znaka s pripisom uporabimo le v primeru, ko barvna reprodukcija ni mogoča. Kadar tehnika tiska omogoča kakovosten tisk, dovoljujemo tisk v 80 % črne. Enaka pravila veljajo tudi za splet.

Uporaba znaka s pripisom na barvnih podlagah
Znak s pripisom na barvnih podlagah do 10 % reproduciramo v barvni različici.
Na temnih in črnih podlagah se vedno uporablja le enobarvna (monokromatska) oblika znaka s pripisom. Znak v negativu ne sme biti v rdeči barvi.

Izpeljave
Raven formalnosti sporočila, ton komuniciranja, ciljna skupina, izbira nosilca in tehnike reprodukcije igrajo pomembno vlogo pri izbiri ustrezne izpeljave znaka s pripisom. V najbolj formalnih oblikah komuniciranja uporabimo izključno primarni znak s pripisom, v manj formalnih oblikah pa se dopušča tudi uporaba nekaterih izpeljav.
Jezikovne različice
Primarna in predpisana oblika znaka s pripisom je različica s samo slovenskim pripisom. Prevedeni ali dvojezični pripis se uporablja le v mednarodnem okolju, sicer se upoštevajo določila Zakona o javni rabi slovenščine (ZJRS) in Zakona o visokem šolstvu (ZViS).

Znak s kratico
Znak s kratico se uporablja v nekaterih primerih polformalne komunikacije in na promocijskih materiali, ko je pomenski kontekst kratice UL znan oz. ko zaradi omejitev ni mogoče uporabiti primarnega znaka s pripisom. Znaka s kratico se nikoli ne uporablja v formalni komunikaciji.

Mikrologotip
Mikrologotip (pripis oz. kratica brez znaka) se uporablja zlasti na promocijskih materialih, ko zaradi zaradi izbrane tehnike izdelave oz. majhnosti materiala ni mogoče dovolj jasno reproducirati likovnih detajlov znaka. Mikrologotipov se nikoli ne uporablja v formalni komunikaciji.

Nedovoljena raba

Neproporcionalno manjšanje ali večanje znaka s pripisom.

Neproporcionalno manjšanje ali večanje znaka s pripisom.

Razmerje velikosti znaka in pripisa se ne sme spreminjati.

Razmerje velikosti znaka in pripisa se ne sme spreminjati.

Prepovedano je spreminjanje predpisane kompozicije znaka in pripisov.

Prepovedano je rotiranje znaka s pripisom na formatu.

Enobarvni znak s pripisom je dovoljen le v črni, sivi, ali beli barvi.

Enobarvni znak s pripisom je dovoljen le v črni, sivi, ali beli barvi.

Neupoštevanje prostora nedotakljivosti.

Neustrezna podlaga.

Prepovedano podlaganje senc.

Prepovedano dorisovanje dvorca.