Festival hrane za možgane: O krizi biodiverzitete in odgovorih nanjo z znanstveniki in znanstvenicami
dr. Jože Bavcon/Botanični vrt UL
Datum objave:
Oznaka:
UL za trajnostno družbo – ULTRA
Festival hrane za možgane 2025
Trajnostni razvoj
CTR 15
Na Univerzi v Ljubljani (UL) bo med 12. in 15. majem 2025 potekala 2. izvedba Festivala hrane za možgane, niza dogodkov, posvečenih obravnavi aktualnih družbenih izzivov, povezanih s trajnostnostjo. Krovna tema letošnjega festivala je skrb za ohranjanje in krepitev biodiverzitete. Festival združuje različne brezplačne dogodke, od okroglih miz do delavnic za študentke in študente, zaposlene ter splošno javnost. Namen dogodka je opozoriti na krizo biodiverzitete in na pomen krepitve biodiverzitete tako v urbanem okolju kot nasploh. Biodiverziteta je namreč ključnega pomena za ohranjanje dobrega delovanja različnih ekosistemov, prispeva pa med drugim tudi k dobremu počutju človeštva ter v povezavi z ekosistemskimi storitvami k zagotavljanju prehranske varnosti in pestrosti.
O festivalu
Izvedbo festivala smo letos zasnovali v mesecu maju, ko med drugim obeležujemo mednarodni dan biodiverzitete, svetovni dan čebel, slovenski teden gozdov in evropski dan Nature 2000. Še posebej bomo obeležili mednarodni dan biodiverzitete, ki poteka 22. maja in se letos osredotoča na povezovanje ukrepov za krepitev biodiverzitete s cilji trajnostnega razvoja. 22. maja se bomo zato na UL povezali tudi s festivalom RaznoŽivo, ki ga organizira Mestna občina Ljubljana.
S tem v okviru Festivala hrane za možgane nadaljujemo s prakso povezovanja s širšim okoljem in zasledujemo cilje nove Strategije trajnostnosti UL 2025-2030, ki med drugim izpostavlja potrebo po krepitvi ozaveščanja o pomenu spodbujanja biodiverzitete. Festival ponuja platformo za izpostavitev te tematike in njeno kritično obravnavo s perspektive različnih raziskovalnih področij.
Na dogodkih v okviru festivala (se) boste lahko:
prisluhnili razpravam strokovnjakov in strokovnjakinj o iskanju sožitja med spodbujanjem biodiverzitete in kmetijstvom ter o ukrepih prostorskega načrtovanja za krepitev biodiverzitete,
pridobili ali poglobili svoje znanje o urejanju zelenjavnega vrta ter genskih bankah in slovenskih žitih,
si v Galeriji UL ogledali razstavo z izdelki študentov in študentk UL ALUO na temo poljudnoznanstvene knjige Nobelovega nagrajenca Paula Nursa Kaj je življenje?,
spoznali s taktilno ilustracijo na razstavi pred Rektoratom UL,
ob aktivaciji različnih čutil sprehodili med medovitimi rastlinami v Botaničnem vrtu UL in
preizkusili v botanični ilustraciji.
Dogodki so namenjeni širokemu občinstvu in so za udeležence in udeleženke brezplačni, nanje pa se je potrebno prijaviti.
Dogodek bo potekal v okviru projekta NOO ULTRA – Univerza v Ljubljani za trajnostni razvoj, ki ga sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU.