Vrsta študijskega programa
Magistrski
Lastnost študijskega programa
Dvopredmetni
Trajanje v letih
2
Št. ECTS kreditnih točk
60
Članica UL
Opis programa
Diplomanti dvopredmetnega magistrskega študijskega programa druge stopnje Primerjalno jezikoslovje usvojijo splošne kompetence humanistično izobraženega intelektualca in specifične kompetence, ki veljajo za temeljna znanja in zmožnosti v zgodovinskem oz. primerjalnem jezikoslovju, in sicer v obsegu, ki je v celoti primerljiv z drugostopenjskimi študijskimi programi indoevropskega primerjalnega jezikoslovja na evropskih in ameriških univerzah.
Sposobni so natančnega in poglobljenega znanstvenega ukvarjanja z jezikovno materijo preko metodologije, ki jim omogoča tako opis jezikovnih pojavov (glasovnih, oblikovnih, skladenjskih in leksikalnih) na sinhroni in tipološki ravni kot razumevanje principov in dinamike njihovega razvoja v danem jezikovnem sistemu skozi čas. Razpolagajo s poglobljenim filološkim ter s primerjalno zgodovinsko slovnico informiranim in osvetljenim znanjem več jezikov indoevropske jezikovne družine različnih časovnih obdobij (vedska stara indijščina, klasični sanskrt, hetitščina, avestijščina, stara perzijščina, gotščina, stara irščina, stara cerkvena slovanščina, stara grščina, latinščina) ter z razumevanjem strukturnih lastnosti in razvojnih tendenc indoevropskega prajezika, kar jim vzajemno omogoča uvid v princip raznolikosti posameznih sinhronih in diahronih jezikovnih specifik.
Usposobljeni so za nadaljnji, znanstveno usmerjeni študij primerjalnega jezikoslovja oz. za opravljanje specifičnih nalog na vseh področjih, ki zahtevajo teoretična jezikoslovna znanja oz. konkretne jezikovne kompetence ter splošno akribijo pri vsakovrstnem (zgodovinsko)jezikoslovnem raziskovanju, zlasti pa etimološkem delu na jezikovnem gradivu in pri filološkem delu z besedili.