Prilagodite izpis

Možnost filtriranja zapisov
Ponastavi
  • Velika na uvodni strani - desktop - celica,health hack, zdravstvo.png

    Health Hack, hekaton podjetja Astrazeneca za študente

    Podjetje Astrazeneca vabi študente Medicinske fakultete UL in Fakultete za farmacijo UL na "Health Hack", hekaton, posvečen spodbujanju ustvarjalnosti in inovativnosti med študenti pri iskanju rešitev v zdravstvu.

  • Univerzalni teoretični model gibanja celic

    Z univerzalnim mehanizmom celičnega gibanja do novih možnosti zdravljenja rakavih obolenj

    Migracija celic v telesu je temeljni biološki pojav. Imunske celice po telesu nenehno iščejo patogene snovi, rakave celice pa migrirajo in na ta način povzročajo metastaze. Da bi lažje razumeli migracije imunskih in rakavih celic, so raziskovalci v mednarodni skupini, med drugim doc. dr. Samo Penič in prof. dr. Aleš Iglič iz Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, razvili univerzalni fizikalni model gibanja celic. S tem so utrli tudi pot novim možnostim zdravljenja rakavih obolenj.

  • Velika na uvodni strani - desktop -natecaj,ideja,zamisel.png

    Natečaj: Študentska ideja s poslovnim potencialom

    Fakulteta za strojništvo UL in strokovna revija IRT3000, v sodelovanju z EIT Manufacturing Hub, Slovenija in s podporo Spirit Slovenija organizirata natečaj “Študentska ideja s poslovnim potencialom”. Na natečaj se lahko prijavi vsak študent ali ekipa študentov, ki ima(jo) idejo / inovacijo s poslovnim potencialom na področju novih izdelkov, zelenih tehnologij, digitalizacije, pametnih tovarn in industrijskih rešitev.

  • 1740x670 - Raziskovanje 3 (Željko Stevanić/IFP)

    Raziskovanje odnosa med znanostjo in državljani

    Ekipa projekta EUTOPIA_HEALTH se podaja na pot raziskovanja dinamičnega odnosa med znanostjo in državljani, zato iščemo vaše neprecenljivo mnenje, da bi skupaj ustvarili spremembe.

  • 2024-04-26 - Cankarjeve d.png

    Nominirane avtorice in avtorja za Cankarjevo nagrado

    Upravni odbor Cankarjeve nagrade je v četrtek zgodaj popoldne v prostorih DSP/PEN v Ljubljani predstavil nominirane avtorice in avtorja za Cankarjevo nagrado.

  • Velika na uvodni strani - desktop - LekScienceBEAT.png

    Lek, član skupine Sandoz, vabi na znanstveni in strokovni dogodek ScienceBEAT

    Farmacevtsko podjetje Lek, član skupine Sandoz, v sodelovanju s slovenskimi javnimi univerzami organizira vrhunski znanstveni in strokovni dogodek ScienceBEAT, ki bo potekal od 11. do 14. 9. 2024 v Ljubljani, Mariboru in Lendavi. Mladim talentom omogoča vstop v globalno mrežo strokovne odličnosti na področjih znanosti in podjetništva.

  • Velika na uvodni strani - desktop - pripravnistvo.png

    RIS-Internship vabi na dogodek o možnosti pripravništva

    RIS-Internship je projekt, ki povezuje študente z gostiteljskimi organizacijami za izvedbo študentskih praks v širšem surovinskem sektorju.

  • IMG_20240416_125201.jpg

    Posvetovalni obisk na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani

    V torek, 16. aprila, smo na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani (UL TEOF) izvedli posvetovalni obisk UL, ki je namenjen podpori članic UL pri organizacijskem razvoju, in sicer na področjih na katerih članice same prepoznavajo možnosti za izboljšave.

  • Velika na uvodni strani - desktop_alpe natacaj.png

    Nagrada za mlade znanstvenike - Young Academics Award

    Ekipa natečaja Young Academics Award vabi študentke in študente UL k sodelovanju na natečaju za nagrado za mlade znanstvenike Young Academics Award, ki se podeljuje za izjemne magistrske naloge na različne alpske tematike.

  • Velika na uvodni strani - desktop_DiscoverEU.png

    Možnost raziskovanja Evrope preko pobude DiscoverEU

    DiscoverEU je ukrep programa Erasmus+, ki ponuja priložnost, da raziščete raznolikost Evrope, spoznate njeno kulturno dediščino in zgodovino ter se povežete z ljudmi z vse celine.

  • 2024-04-19-md-podkasti-03.jpg

    Uspešno izvedeno usposabljanje "Veščine komuniciranja za dostopno znanost: podkasti"

  • 1740x670

    Prva konferenca strokovnih delavk in delavcev UL v znamenju mreženja in izmenjave idej

    Prva Konferenca strokovnih delavcev Univerze v Ljubljani (UL) je 18. in 19. aprila 2024 v Termah Olimje utrla pot prihodnjemu sodelovanju med zaposlenimi UL. Povezala je namreč kar 210 udeležencev in 32 vabljenih gostov. Dnevi druženja so bili zaznamovani z mreženjem in izmenjavo idej. Konferenca je pripomogla k vzpostavitvi novih strokovnih poznanstev in stikov, ki bodo služili kot temelj za prihodnje sodelovanje, izmenjavo znanj, idej in praktičnih rešitev med udeleženci.

  • UL FMF Zwitter (črne luknje)

    Pri izjemnem odkritju, ki pojasnjuje nastanek črnih lukenj, sodeloval tudi prof. dr. Tomaž Zwitter z UL FMF

    Konzorcij za obdelavo in analizo podatkov astrometričnega satelita Gaia Evropske vesoljske agencije je objavil odkritje najmasivnejše črne luknje doslej, za katero vemo, da je nastala iz običajne zvezde. Soavtorja odkritja sta tudi slovenska astrofizik prof. dr. Tomaž Zwitter z Univerze v Ljubljani ter astrofizičarka prof. dr. Andreja Gomboc z Univerze v Novi Gorici.

  • 9. konferenca informacijske in grafične tehnologije

    Na UL NTF 9. konferenca informacijske in grafične tehnologije kot priložnost za bogatenje raziskovalnih izkušenj

    Na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani (UL NTF) so raziskovalke in raziskovalci, strokovnjakinje in strokovnjaki 11. in 12. aprila sodelovali na 9. konferenci informacijske in grafične tehnologije. Konferenco je organizirala Katedra za informacijsko in grafično tehnologijo UL NTF, pod pokroviteljstvom organizacije Ghent Workgroup.

  • Velika na uvodni strani - desktop_stipendije_Boy Wirat, Getty Images.png

    Štipendije na področju socialnega varstva za študijsko leto 2023/2024

    Štipendije na področju socialnega varstva, ki jih razpisuje Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije, so namenjene spodbujanju mladih za izobraževanje za pridobitev izobrazbe socialni delavec, saj je na trgu dela zaznati razkorak med trenutnim in prihodnjim številom razpoložljivih kadrov in predvideno ponudbo delovnih mest.

  • Peskovnik_FS_Velika na uvodni strani - desktop (2).png

    Razpis za hitre študentske projekte v Peskovniku, odprtem laboratoriju

    Fakulteta za strojništvo UL vabi k prijavi na razpis za hitre študentske projekte v Peskovniku, odprtem laboratoriju. Študentom in študentkam nudijo 3 možnosti financiranja, prostor, opremo in mentorstvo za uresničitev lastnih idej.

  • pexels-monica-713149.jpg

    EUTOPIA Impact School za doktorske študente ali podoktorske raziskovalce

    Impact School zveze EUTOPIA bo potekala od 9. do 13. septembra 2024 v Berlinu v Nemčiji. Vsaka partnerska univerza zveze EUTOPIA lahko nominira 3 doktorske študente ali podoktorske raziskovalce.

  • Bor Slana38_STA_1740x670.png

    Univerza v Ljubljani z novim spletnim mestom

    Univerza v Ljubljani (UL) z današnjim dnem vzpostavlja novo spletno mesto. Drevesna struktura novega spletišča je prilagojena potrebam (bodočih) študentk, študentov, zaposlenih na UL, medijev in široki javnosti, ki jo zanimajo dejavnosti UL, vizualno pa sledi sodobnim trendom na tem področju.

  • UL pročelje

    Univerza v Ljubljani uvrščena na lestvico QS najboljših 400 univerz na svetu na devetih študijskih področjih

    Aprila 2024 je bila objavljena štirinajsta izdaja mednarodne lestvice QS najboljših univerz na svetu po posameznih študijskih področjih. Univerza v Ljubljani (UL) se je na devetih študijskih področjih oz. programih uvrstila med najboljših 400, skupno na 12 področjih pa med 500 najboljših univerz na svetu. Spodbudno je, da se ji je letos znova uspelo uvrstiti tudi med najboljših 70 univerz na področju bibliotekarstva in informacijskih znanosti.

  • Zemlja v vesolju

    Izkoriščanje nizkih temperatur vesolja za okolju prijazno hlajenje stavb in naprav na oddaljenih lokacijah

    Doc. dr. Primož Poredoš je v sodelovanju s sodelavci Laboratorija za okoljske tehnologije v zgradbah Fakultete za strojništvo UL in raziskovalci inovacijske ekipe ITEWA Univerze v Šanghaju razvil koncentrator na osnovi AsymSkyCool metode, ki omogoča hlajenje stavb in naprav popolnoma brez rabe električne energije. Koncentrator izkorišča »hlad vesolja« – izredno nizke temperature globokega vesolja, pri čemer tovrstni koncentrator lahko doseže tudi do minus 15 °C glede na okolico – ter ga s posebno metodo koncentrira in usmeri proti viru toplote. Z uporabo vesolja kot vira hladu omogoča okolju prijazno, učinkovito in trajnostno hlajenje naprav, ki so veliki porabniki električne energije, kot so npr. LED-luči, baterije in električni motorji.