V prijavno-sprejemnem postopku lahko zaprosite za status kandidata s posebnimi potrebami ali kandidata s posebnim statusom. Po vpisu pa na fakulteti oz. akademiji pa zaprosite za status študenta s posebnimi potrebami ali poseben status.
Pred vpisom: prijavno-sprejemni postopek
Prijava na študij kot kandidat s posebnimi potrebami oziroma posebnim statusom
Pred oddajo prijave na študij je priporočljiv posvet s kontaktno osebo na fakulteti oziroma akademiji, s katero se lahko pogovorijo o zahtevah študijskega programa in morebitnih omejitvah.
Vpis na dodiplomske in enovite magistrske študijske programe
Kandidati/-ke zaprosijo za dodelitev statusa kandidata/-ke s posebnimi potrebami in statusom kandidata/-ke s posebnim statusom v prijavno-sprejemnem postopku za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe hkrati z oddajo prijave za vpis, do roka, določenega z Razpisom za vpis. V prijavi označijo, da želijo zaprositi za status kandidata/-ke s posebnimi potrebami in posebnim statusom ter priložijo ustrezne listine, ki dokazujejo posebne potrebe oz. posebni status. Več si lahko preberete v Pravilih za dodelitev statusa kandidata s posebnimi potrebami in statusa kandidata s posebnim statusom v prijavno-sprejemnem postopku za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe UL, objavljenih v pravnih aktih Vpis in na strani Visokošolske prijavno-informacijske službe.
Status kandidata s posebnimi potrebami ali posebnim statusom omogoča, da se na študijski program kandidati/-ke uvrstijo naknadno (nad razpisano število vpisnih mest), če:
- izpolnjujejo splošne pogoje za vpis v študijski program,
- v rednem izbirnem postopku niso bili sprejeti v nobenega od napisanih programov,
- dosežejo najmanj 90 % minimuma točk, potrebnih za sprejem.
Vpis na magistrske in doktorske študijske programe
Prošnjo za dodelitev statusa kandidata s posebnimi potrebami oziroma statusa kandidata s posebnim statusom in ustrezna dokazila vloži kandidat/-ka v informacijskem sistemu eVŠ najkasneje do roka, določenega v Razpisu za vpis v magistrske oziroma doktorske študijske programe. Priložiti mora tudi ustrezna dokazila, ki dokazujejo posebne potrebe oz. posebni status. Več si lahko preberete v Pravilih za dodelitev statusa kandidata s posebnimi potrebami in statusa kandidata s posebnim statusom v prijavno-sprejemnem postopku za vpis v magistrske in doktorske študijske programe UL, objavljenih v pravnih aktih Vpis.
Po vpisu: Status študenta s posebnimi potrebami in posebnim statusom
Pravilnik o študentih s posebnimi potrebami in posebnim statusom na Univerzi v Ljubljani ureja postopek in pogoje pridobitve statusa študenta s posebnimi potrebami in statusa študenta s posebnim statusom ter opredeljuje možne prilagoditve in podporo pri študiju.
Če vam je bil v prijavno-sprejemnem postopku dodeljen status kandidata s posebnimi potrebami ali status kandidata s posebnim statusom, še ne pomeni, da boste samodejno imeli tudi status študenta s posebnimi potrebami/posebnim statusom. Za status študenta s posebnim statusom/potrebami morate zaprositi na članici po vpisu na študij.