Podatki, pridobljeni s pomočjo opazovanja in meritev Zemlje iz vesolja s sateliti in ostalimi metodami daljinskega zaznavanja, so danes enostavno dostopni. Omogočajo nam pregled in kartiranje pokrovnosti tal - biofizikalnega stanja zemeljskega površja, npr. gozdov, naselij, kmetijskih površin in travnikov. Tako na primer že nekaj desetletij spremljamo, kako spreminjamo površino gozdov po celem svetu. Vseeno imajo ti podatki in metode še vedno precej omejitev, ko govorimo o dejanski rabi tal – torej,  kako intenzivno upravljamo s kmetijskimi površinam, gozdovi in pašniki. Iz vesolja namreč (še) ne moremo neposredno meriti intenzivnosti rabe, torej koliko gnojimo, namakamo ali pa koliko živine se pase na določenem območju. S pomočjo kombiniranja satelitskih podatkov in statističnih podatkov o kmetijski in gozdarski proizvodnji lahko bolje kartiramo dejansko upravljanje s kopenskimi ekosistemi. Še več, v povezavi z metodami strojnega učenja in naprednih simulacijskih modelov lahko predvidimo, kakšna je raba tal na območjih, za katere nimamo podatkov s terena, in kakšna bi raba lahko bila v prihodnosti. To nam tudi omogoča razvoj različnih scenarijev za bolj trajnostno upravljanje z naravnimi viri.

Za udeležbo na dogodku se je potrebno predhodno prijaviti preko obrazca na tej povezavi. Predstavitev bo potekala v slovenskem jeziku preko Zoom aplikacije. Vabljeni, da se nam pridružite.

O predavatelju

Dr. Žiga Malek je okoljski znanstvenik z več kot deset let mednarodnih izkušenj na področju dinamike rabe tal in ekosistemov. Do nedavno je bil docent na Vrije Universiteit Amsterdam, od julija 2024 pa je raziskovalec na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani in mednarodnem inštitutu IIASA na Dunaju v Avstriji. Pri raziskavah o tem, kako lahko bolj trajnostno upravljamo z zemeljskim površjem, razvija kompleksne okoljske simulacijske in statistične modele, ter strojno učenje in je objavil preko 45 znanstvenih člankov. Svoje znanje je tudi uporabil za svetovanje mednarodnim organizacijam v podporo trajnostnega upravljanja s tlemi in prilagajanjem na podnebne sprememb. Med drugim je svetoval Direktoratu za Trgovine Evropske Komisije, Evropski Okoljski Agenciji, Programoma za Razvoj in Okolje Organizacije Združenih Narodov, Svetovni Banki, Medameriški Razvojni Banki, Birdlife Evropa in Srednja Azija ter Fairtrade International.